fbpx
woman, adult, people
טל פרי - משרד עורכי דין

טל פרי - משרד עורכי דין

עורך דין לענייני משפחה

הסכמי ממון ההליך הנכון

הסכמי ממון ההליך הנכון – עורך דין לענייני משפחה

בעבר הסכם ממון נתפש אצל רבים כפגיעה ברומנטיקה ובחוסר אימון בין בני הזוג וכמסמך מיותר.– כיום כבר ברור שללא הסכם כזה, אחד הצדדים עלול לשלם מחיר יקר במקרה של פרידה. על כן יש לעגן את כל הסוגיות הרגישות באמצעות חוזה משפטי אשר הפך לפעולה נפוצה ורצויה בקרב הזוגות הנישאים . הלכה למעשה החתימה עצמה לא מספיקה, ויש צורך לוודא שההסכם אכן משקף וישקף את כל האינטרסים המהותיים שלכם, בכל נקודת זמן שהיא. בפרט מומלצת הקפדה על הדגשים הבאים, שמבטיחים הליך נכון וצודק. 

 

מהו המועד המומלץ לחתימה על הסכם ממון?

ניתן לחתום על הסכמי ממון גם לפני הנישואין וגם לאחר שבני הזוג כבר עמדו מתחת לחופה והפכו לזוג נשוי.
באופן טבעי מומלץ לגבש את החוזה רב התועלת עוד בטרם החתונה. הסיבה לכך היא שברגע ששני בני אדם הופכים באופן רשמי לנשואים, חל עליהם אוטומטית חוק יחסי ממון בין בני זוג. חוק זה קובע במפורש כי במקרה של גירושין כל אחד מבני הזוג זכאי למחצית השווי של כלל הנכסים שלהם אשר נרכשו במשותף במהלך חיי הנישואין, (פרט לאלה שהיו ברשותם ערב החתונה, ולאלה שקיבלו בירושה או במתנה תוך כדי נישואין).

עריכת הסכם הממון עוסק גם בנושאים נוספים שעשויים להיות חשובים לכם מאוד, המציאות אחרי גירושין תיקבע על-פי חוקים שלא בהכרח מגנים על האינטרסים שלכם, ובוודאי שלא מביאים לידי ביטוי את הרצונות האמיתיים שלכם. מאחר שבן/בת הזוג רשאים כמובן לסרב לחתום על הסכם ממון, לאחר חתונה אתם חשופים לסיכון מיותר – ולכן כדאי למנוע מראש הגעה למצבים לא נעימים ולגבש הסכם עוד לפני הנישואין. יחד עם זאת גם אם כבר התחתנתם וכעת ברצונכם לוודא שכל ההסכמות ביניכם לבין בן/בת הזוג זוכות לתוקף רשמי והופכות להסכם מחייב, תוכלו לעשות זאת, ובמיוחד אם תיעזרו בעורך דין לענייני גירושין בעל ניסיון רב בנושא ואשר בסופו יאשר את ההסכם ויקבל תוקף משפטי

 

איך מבטיחים את תקפותו של הסכם הממון?

הסכמי ממון הופכים לתקפים ומחייבים רק בתנאים מסוימים. כשההסכם נחתם לפני הנישואין, כל נוטריון מוסמך לאשר אותו לרבות רשמי נישואין רשאים לתת תוקף רשמי להסכם שכזה. הסכמים לאחר החתונה זקוקים לאישור של ערכאה שיפוטית – בית משפט לענייני משפחה, בית דין רבני (עבור יהודים), בית דין שרעי (עבור מוסלמים) וכו'. עוד חשוב להדגיש שבכל מקרה, גם בית המשפט, גם בית הדין וגם נוטריון, מוודאים כי החתימה על ההסכם נעשית ברצון חופשי ומתוך הבנה מלאה של כל סעיף וסעיף.

 

סעיפים לגבי כסף ורכוש – דגשים חשובים

המרכיב העיקרי בהסכמי ממון, בכל נקודת זמן, הוא סוגיות של כסף ורכוש. זוגיות היא בסופו של דבר גם שותפות כלכלית וחשוב לנסח את הכללים לגבי הפן הזה ביחסים. בפרט מומלץ לעשות זאת לקראת נישואין שניים וכשיש כבר ילדים מהפרק הראשון, כשלאחד הצדדים יש רכוש רב שצבר עוד לפני הזוגיות וגם כשאחד מבני הזוג צפוי לקבל מתנה או ירושה יקרת ערך.
חשוב לזכור שהסכם ממון איכותי מהווה למעשה סוג של פוליסת ביטוח למקרה של גירושין. כמו בכל ביטוח, התקווה היא שלא יהיה צורך להפעיל את הפוליסה – אבל על-מנת שבמידת הצורך הזכויות שלכם יהיו מוגנות לחלוטין, חשוב לקבוע עקרונות מפורטים ומדויקים שמספקים מענה לכל תרחיש אפשרי במשך שנים רבות ובמציאות דינמית מאוד.

נושאים נוספים שניתן לכלול בהסכם הממון

אמנם את מרב תשומת הלב בהסכם מושכות הסוגיות הפיננסיות, וגם השם "הסכם ממון" מכוון לכך – אבל בחוזה שכזה ניתן, וכדאי, לכלול גם סוגיות נוספות. בין השאר תוכלו להסדיר באמצעות ההסכם כל נושא הקשור לחיים המשותפים, וכל מקור לקונפליקט אפשרי במקרה של פרידה.

בסופו של דבר הסכם ממון שגובש בעזרת עורך דין מיומן מהווה בסיס מצוין להגנה על הזכויות הרכושיות והממוניות , חו"ח במקרה של גירושין , הסכם מקצועי יכול להקל על תקופת הגירושין תוך כדי כך שמשלב גירושין בהסכמה וללא סכסוכים קשים שעלולים לפגוע בכל הצדדים ובפרט בילדים.

על כן חשוב לערוך הסכם ממון מקצועי וצודק ולנסות ולערוך את כל סוגיות הצדדים ולהביאם לידי ודאות משפטית . הסכם כזה יכול לחסוך לצדדים המון כאב , סבל וכספים מיותרים בעת גירושין .

הסכם ממון לידועים בציבור

ההמלצה לחתום על הסכם שיבהיר את כל הסוגיות הכלכליות והאחרות תקפה גם למי שלא מתחתן באופן רשמי. על פי הפסיקה, חוק יחסי ממון אינו חל על ידועים בציבור, אך הפסיקה קבעה כי חלה לגביהם חזקת שיתוף. כאשר ידועים בציבור מבקשים לאשר הסכם ממון בבית המשפט הרי שהם אינם נשענים על חוק יחסי ממון, אלא על חוק בית משפט לענייני משפחה הקובע כי לבית המשפט סמכות לתת להסכם תוקף של פסק דין. הסכם מסודר ומפורט, שגובש בעזרת עו"ד מומחה ומנוסה, מחזיר את השליטה אליכם.
הסכם ממון לידועים בציבור – או בשמו המוכר יותר, הסכם חיים משותפים – לא זקוק לאישור של גורם כלשהו על-מנת להפוך לרשמי, אולם כדאי כן להביא אותו לאישור של בית משפט לענייני משפחה כדי להסיר כל ספק עתידי לגבי תקפותו.

עורך דין לענייני משפחה – טל פרי , משרד עורכי דין

עורך דין טל פרי מתמחה בדיני משפחה ובעל ידע משפטי נרחב בפסיקה ובחוק. באמתחתו הישגים מרשימים רבים.

#
Agent (Online)
×

אנחנו כאן כדי לעזור...בכל שאלה